IU East announces scholarship recipients

Indiana University East has awarded $1,755,471 in donor-funded and merit-based scholarships to incoming freshmen and returning students for the 2019-2020 academic year.

To celebrate the rich history of philanthropic support at IU East, a listing of many of the campus’ donor-funded scholarships with this year’s student awardees is below.

For more information about supporting scholarships at IU East, contact Paula Kay King, director of Gift Development, at (765) 973-8331 or pkayking@iue.edu. For more information about Financial Aid, contact the office at (765) 973-8206.

Allan B. McCrea Memorial Scholarship

  • Adrian Calderon, Richmond, Indiana, business administration
  • Keara Henderson, Richmond, Indiana, elementary education
  • Savana Kinder, Richmond, Indiana, nursing
  • Eric Mejia Richmond, Indiana, business administration
  • Kaleb Mikesell, Richmond, Indiana, business administration
  • Abbi Reed, Richmond, Indiana, business administration
  • Bekah Williams, Richmond, Indiana, elementary education

Anne Szopa Scholarship

  • Isabelle Kelley, Brookville, Indiana, psychology
  • Mitchell O’Brien, Richmond, Indiana, sociology

Antonio Ochoa Memorial Scholarship

  • Timothy Ashlock, Frankfort, Indiana, criminal justice
  • Evelie LaCroix, Indianapolis, Indiana, nursing
  • Victoria Lehman, Greenville, Ohio, general studies
  • Rebekah Struck, Fort Wayne, Indiana, psychology

Arthur M. Vivian Memorial Scholarship

  • Faith Agnew, Indianapolis, Indiana, communication studies
  • Sarah Connor, Leopold, Indiana, business administration
  • Shelby Kuehn, Laurel, Indiana, secondary education
  • Holly Montgomery, Liberty, Indiana, business administration
  • Tristan Nevels, Brookville, Indiana, nursing
  • Adeline Ninka, Richmond, Indiana, human life science
  • Ashley Waddups, Union City, Indiana, nursing

Ashton I. and Norma Veramallay Scholarship

  • Joao Vitor De Lima, Curitiba, Brazil, business administration

Bernhard and Amy Morten Memorial Nursing Scholarship

  • Porsche Banks, Lewisburg, Ohio, nursing

Bette G. Davenport Scholarship

  • Samatha Elleman, West College Corner, Indiana, elementary education

Byron and Betty Park Scholarship

  • Lane Parker, Knightstown, Indiana, nursing
  • Ethan Price, Connersville, Indiana, psychology

Charlie and Jeanetta Nelms Scholarship

  • Natthamon Chaisakhon, New Castle, Indiana, biochemistry
  • Ella Dils, Richmond, Indiana, business administration
  • Bridget Fry, Rushville, Indiana, secondary education
  • Cassidy Gibson, Jeffersonville, Indiana, informatics
  • Brianna Little, Eaton, Ohio, elementary education
  • Nicole Mitchell, Elkhart, Indiana, criminal justice
  • Sam Wigfield, Fort Wayne, Indiana, psychology

Charlie Nelms Transfer Scholarship

  • Hadessah Jackson, Muncie, Indiana, psychology

Dianne S. Chandler Scholarship

  • Joshua Parker, Cambridge City, Indiana, secondary education

Dick and Joan Reynolds Scholarship

  • Victoria Todd, Cambridge City, Indiana, communication studies

Emogene Fleming Memorial Nursing Scholarship

  • Shelby Jenson, Indianapolis, Indiana, nursing

Eugene Cruz-Uribe “Go Pack Go” Memorial Scholarship

  • Rylie Gearhart, West Alexandria, Ohio, elementary education

Fred Nottingham Scholarship

  • Caleb Johnson, Fountain City, Indiana, business administration

Glenn and Joyce Goerke Scholarship

  • Maggie Davis, New Castle, Indiana, business administration

Gloria & Joseph Allwarden and Lillian & Antonio Cruz-Uribe Scholarship

  • Mallary Castillo, Portland, Indiana, nursing
  • Jean Davila, Steinwenden, Germany, mathematics
  • Aubri Gibb, Bloomington, Indiana, psychology
  • Sarai Sosa Perez, Toa Alta, Puerto Rico, biology

Grant Spears, Jr. Scholarship

  • Louis Buckmeier, Connersville, Indiana, nursing

Grohsmeyer Psychology Scholarship

  • Madison Walters, Liberty, Indiana, psychology

H. Price and Martha Glazer Math Scholarship

  • Calev Dawson, Phoenix, Arizona, mathematics

Harry A. and Marilyn Voyles Scholarship

  • Sydney Anderson, Arcanum, Ohio, elementary education
  • Meghan Brandon, New Paris, Ohio, nursing
  • Morgan Burns, New Castle, Indiana, nursing
  • Makenzie Chesher, Spiceland, Indiana, elementary education
  • Nychelle Cool, Arcanum, Ohio, elementary education
  • Shelly Mauller, Eaton, Ohio, nursing
  • Kristen Miller, New Madison, Ohio, secondary education
  • Abby Wells, Oxford, Ohio, nursing
  • Bailey Wilkison, Mooreland, Indiana, social work

Henry County IU Alumni Scholarship

  • Cara Brumley, Knightstown, Indiana, elementary education
  • Jasmine Perks, New Castle, Indiana, criminal justice
  • Kathleen Sheehan, Spiceland, Indiana, nursing

Hill Scholarship

  • Alexis Blaich, Eaton, Ohio, business administration
  • Kelly Byrd, Liberty, Indiana, business administration
  • Chandolen Cline, Noblesville, Indiana, psychology
  • Madison Day, Winchester, Indiana, English
  • Taylor Feix, Hamilton, Ohio, communication studies
  • Savannah Griffin, Greens Fork, Indiana, social work
  • Marissa Hawkins, Eldorado, Ohio, biochemistry
  • Tia Horning, Connersville, Indiana, elementary education
  • Lindsy Hughes, Connersville, Indiana, business administration
  • Alexia Jones, Greenfield, Indiana, nursing
  • Mariah Kagels, Covington, Indiana, nursing
  • Kaleb Kenworthy, Richmond, Indiana, English and humanities
  • Austin McNew, Webster, Indiana, psychology and political science
  • Kylie Miller, Connersville, Indiana, nursing
  • Jaeceana Pike, Liberty, Indiana, social work
  • Parker Ritchie, Eaton, Ohio, secondary education and mathematics
  • Hannah Spurlock, Rushville, Indiana, nursing
  • Maggie Westjohn, Fountain City, Indiana, nursing
  • David Yocom, Camden, Ohio, secondary education

Israel David Edelman Memorial Scholarship

  • Jalin Christian, Richmond, Indiana, psychology
  • Tiani Christian, Richmond, Indiana, communication studies

IU East Accounting Student Scholarship

  • Eliza Coquillard, Speedway, Indiana, business administration

IU East Alumni Association – Pride of the Pack

  • Samantha Elleman, West College Corner, Indiana, elementary education
  • Garrett Keener, Connersville, Indiana, business administration

IU East Alumni Association Scholarship

  • Sydney Anderson, Arcanum, Ohio, elementary education
  • Caysey Farmer, Hagerstown, Indiana, political science and criminal justice

IU East Becky Melton Scholarship

  • Sydney Anderson, Arcanum, Ohio, elementary education
  • Addyson Frens, Greenville, Ohio, nursing

IU East Honors Program Scholarship

  • Dylan Box, Eaton, Ohio, biology
  • Calev Dawson, Phoenix, Arizona, mathematics
  • Joao Vitor De Lima, Curitiba, Brazil, business administration
  • Logan Erbse, Richmond, Indiana, communication studies
  • Garrett Hadler, Carthage, Indiana, criminal justice
  • Claire Parks, Noblesville, Indiana, psychology
  • Matthew Paterson, Richmond, Indiana, biochemistry
  • Brooke Perreira, Greenville, Ohio, nursing

IU East Minority Scholarship for Teaching

  • Duaa Hilal, Richmond, Indiana, secondary education

IU East Nursing Scholarship

  • Sarah Acton, New Castle, Indiana, nursing and Spanish
  • Camryn Curry, Liberty, Indiana, nursing
  • John Huelseman, Brookville, Indiana, nursing
  • Hailey Langenkamp, Richmond, Indiana, nursing

IU East Staff Council Scholarship

  • Amber Andrews, Valparaiso, Indiana, psychology
  • Misty Boldman, Richmond, Indiana, psychology
  • Toria McCullough, New Paris, Ohio, nursing
  • Samantha Thornton, Nappanee, Indiana, business administration

J. Brandon Griffis Memorial Scholarship

  • Natalie Freeman, Morristown, Indiana, criminal justice
  • Jacob Westmoreland, Indianapolis, Indiana, criminal justice and psychology

James E. Moore Scholarship

  • Austin Agler, Fort Wayne, Indiana, business administration

Jerry and Terri Logan Fine Art Scholarship

  • Lissa Thomas, Richmond, Indiana, fine arts

Juanita Rothert Nursing Scholarship

  • Morgan Davis, Richmond, Indiana, nursing

Kathleen Dickman Rogers Scholarship

  • Jalin Bailey Allen, Batesville, Indiana, social work
  • Gabrielle Curren, Richmond, Indiana, business administration
  • Megann Sasher, Rushville, Indiana, criminal justice
  • Maggie Westjohn, Fountain City, Indiana, nursing

Lee and Jacqueline Fleming Nursing

  • Addyson Frens, Greenville, Ohio, nursing

Mark Gardner Memorial Scholarship

  • Eliza Coquillard, Speedway, Indiana, business administration
  • McKenzie Lanter, Fountain City, Indiana, business administration

Maurene Specht Scholarship

  • Alyssa Maurer, Philadelphia, Pennsylvania, English

Palladium-Item Scholarship

  • Liberty White, Eaton, Ohio, English

Paul and Pat Lingle Scholars Program

  • Noah Fox, Richmond, Indiana, information technology
  • Natalie Peer, Fountain City, Indiana, exploratory
  • Samuel Roberts, Centerville, Indiana, business administration
  • Sidne Thompson, Richmond, Indiana, nursing

Ron Powell Memorial Scholarship

  • Kayla Amidon, Fort Wayne, Indiana, business administration
  • Christopher Cassel, New Madison, Ohio, nursing
  • Alex Crawford, Connersville, Indiana, nursing
  • Ellie Guenther, Indianapolis, Indiana, business administration
  • Ripley Lewis, Greenville, Ohio, biochemistry
  • Tiffany Morgan, Connersville, Indiana, business administration
  • Niniana Oehler, Greensburg, Indiana, applied health science – health administration
  • Brandon Weaver, Eaton, Ohio, criminal justice

Ruth Brown Memorial Scholarship

  • Jamie Bartzel, Bloomington, Indiana, psychology
  • Kasen McDonald, Crothersville, Indiana, psychology

Sally Grohsmeyer Social Work

  • Jalin Bailey Allen, Batesville, Indiana, social work
  • Samantha Shockley, College Corner, Ohio, psychology
  • Lexus Wright, Richmond, Indiana, social work

Tim Scales Entrepreneurial Scholarship

  • Paola Delgado, Guaynabo, Puerto Rico, business administration
  • Kelsey Ferrell, Indianapolis, Indiana, business administration
  • Jackson Hillard, Richmond, Indiana, business administration
  • Morgan Jackson, Englewood, Ohio, business administration
  • Richard Moore, Indianapolis, Indiana, business administration
  • David Padgett, Connersville, Indiana, business administration

Tom Raper Scholarship

  • Courtney Carlton, Carthage, Indiana, criminal justice
  • Mia Corbett, Cincinnati, Ohio, human life science
  • Samantha Lauber, Plymouth, Indiana, psychology
  • Angely Luna Martinez, San Juan, Puerto Rico, communication studies and Spanish
  • Morgan McKinney, Connersville, Indiana, mathematics
  • Gavin Pennington, Verona, Ohio, business administration
  • Dalila Silva, Indianapolis, Indiana, human life science
  • Katie Tilford, Oxford, Ohio, psychology
  • Brooklyn Trunck, Eaton, Ohio, elementary education
  • Brayden Williams, Lafayette, Indiana, criminal justice

Venus Williams Tennis Scholarship

  • Thais Mendez, Vina del Mar, Chile, business administration

Vigran Family Scholarship

  • Krystal Schmidt, Richmond, Indiana, human life science
  • Hannah Tiller, Richmond, Indiana, psychology

Walter and Robert Havighurst Scholarship

  • Natalie Brown, Richmond, Indiana, psychology
  • Caitlyn Charles, Centerville, Indiana, psychology
  • MecKenzie Conwell, Hagerstown, Indiana, business administration
  • Brian Fultz, Hagerstown, Indiana, business administration
  • Austin Haus, Hagerstown, Indiana, humanities – music
  • Savannah Houck, Hagerstown, Indiana, human life science
  • Austin Kenworthy, Richmond, Indiana, business administration
  • Kaleb Mikesell, Richmond, Indiana, business administration
  • Chace Mosley, Fountain City, Indiana, nursing
  • Tatum Roberts, Richmond, Indiana, psychology
  • Merissa Ross, Centerville, Indiana, human life science

Whitewater Valley IU Alumni Chapter Scholarship

  • Morgan Davis, Richmond, Indiana, nursing
  • Caysey, Farmer, Hagerstown, Indiana, political science and criminal justice
  • Holly Lawson, Eaton, Ohio, business administration
  • Erin Martz, Pittsboro, Indiana, business administration
  • Cassidy Whitehead, Richmond, Indiana, biochemistry and psychology

William K. Richardson Scholarship

  • Falen Pope, Indianapolis, Indiana, business administration